Lokma Tatlısı Nedir? Lokma Tatlısı Nereye Ait?

Lokma Tatlısı Nedir? Lokma Tatlısı Nereye Ait?

Şerbetli tatlıların yapılması en kolay ve bir o kadarda lezzetli çeşidi olan lokma tatlısı sizlerinde hoşuna gidecektir. Geçmişten günümüze ulaşan lezzetlerden biri olan lokma tatlısıyla sizde hem hafif hem de lezzetli bir tatlı yiyebilirsiniz. Çeşitli lezzetler o ülkenin damak tadından ipuçları verir. Ülkemiz açısından da önemli ve lezzetli olan aslında yapımı en basit tatlılardan diyebiliriz.

Gerekli olan malzemeleri şöyle bir sıralarsak; un, su, maya, şeker ve bir miktar da tuz evet yanlış değil sadece bunlar. Her evin olmazsa olmaz malzemeleriyle tadına doyulmaz bir lezzet yapmak bu kadar basit. Şerbet malzemeleriyle koyu bir şerbet hazırlanıp hamur hazırlanır daha sonra kullanacağınız yağ tencerede kızdırılırken hazırlanan ve mayalanan hamur yumuk şeklinde yağa bırakılır. Bu şekilde tencere doldurulur. Kızaran lokmalar alınır ve ılıtılmış veya soğutulmuş şerbet üzerine gezdirilir. Ama siz bunların hiçbiriyle uğraşmak istemiyorum diyorsanız İzmir lokmacıya gelerek bu eşsiz lezzete kavurabilirsiniz.

Lokmanın bizlere tarihten Osmanlının essiz mutfağından kalan bir miras olduğunun bilincinde olan usta aşçılarımızla İzmir lokma sizlere bu benzeri görülmemiş lezzeti sunmaya hazır. Ülkemizin emsali bulunmayan tatlarından olan lokma tatlısı yaz kış demeden yiyebileceğiniz hafif tatlılar arasında ilk sıralardadır. Genelde ege bölgesinde yaygın olan ve İzmir’de de oldukça gözde olan bir tatlı arıyorsanız İzmir lokmacı sizlere bu tatları vermekten onur duyar. Pratik ve tadına doyum olmayan lokmalar sizleri bekliyor.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Tam Banyo Düzeni

Tam Banyo Düzeni

Tatil Keyfini Çıkaracağınız Oteller

Tatil Keyfini Çıkaracağınız Oteller

Dokuma Cami Halısı

Dokuma Cami Halısı

Web Sitemizden Tanıtım Yazısı Almak İster Misiniz?

Web Sitemizden Tanıtım Yazısı Almak İster Misiniz?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir