Soma Faciasında İş Güvenliği İhlali Var Mıydı?

Soma Faciasında İş Güvenliği İhlali Var Mıydı?

Geçtiğimiz yıllarda tüm ülkemizi yasa boğan oldukça üzücü bir kazayla karşı karşıya kaldık. Bu denli büyük bir kaza bu kadar yakınımızdan ilk defa başımıza geldiği için hepimiz büyük bir şok ve üzüntü içerisinde ekranlarımızın başında yetkililerin vericeği ufak bir umut ışığını, bir iyi haberi bekledik. sadece bir çocuğun babasına kavuşabilmesi bile iyi bir haber haline gelmişti bizim için .

O gece saatler geçmek bilmemiş, dakikalar donmuş kalmıştı adeta. Soma faciasının ardından bir çok kayıp verdik bir çok çocuk babasız kaldı, bir çok anne oğullarını kaybetti ve daha nice kayıplar fakat bu kayıp acıda olsa bize bir bilinç kazandırdı ki buda iş güvenliği bilinci çünkü hepimiz biliyoruzki eğer o gün orada, o madende gerekli önlemler alınmış olsaydı şimdi 300’ün üzerinde can toprağın altında olmayacaktı. Bu facianın ardından daha nice 300 canlar toprak altına girmesin diye izmir osgb konusunda çalışmalarda bulunmaya başladı.

Bunun açılımı ”Ortak Sağlık Güvenlik Birimi” yani işçilerin güvenliğini sağlama, onların çalışırken can güvenliklerini de düşünen biri olduğunu garantileme. Bu konuyu izmiri takiben aydın osgb konusunda takip etti ve yenı ataklarda bulundu. Bu yasa gereği 50 nin üzerinde işçi çalıştıran iş verenler , iş yeri bünyesinde bir adet iş güvenliği uzmanı ve hatta bir adet hekim bulundurmak mecburiyetinde idiler. Bu sayede umut ediyoruzki nice 300 canları kurtulucak.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı Nasıl Yapılır?

İngiltere Aile Birleşimi Sınavı Nasıl Yapılır?

Amerika Rehberi

Amerika Rehberi

İş Güvenliğinin Önemi ve Amacı 2021

İş Güvenliğinin Önemi ve Amacı 2021

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir